Dlaczego meble dla nastolatka muszą być funkcjonalne?

Pokój dla dziecka zmienia się wraz z nim. Co kilka lat trzeba zmieniać łóżeczko, miejsce do zabawy trzeba zamienić na miejsce do pracy. Na szczęście nie ma z tym większych problemów, oferta na rynku jest bardzo bogata.

Jak urządzić pokój nastolatka?

Urządzenie pokoju młodzieżowego jest dużym wyzwaniem dla rodziców i to wcale nie ze względów finansowych. 

Do tej pory rodzice byli przyzwyczajeni, że to oni decydowali o wszystkim. Dobierali kolor ścian i innych elementów zgodnie z płcią dziecka (niebieski lub różowy), wybierali meble, zabawki i rozmieszczali je zgodnie z własnym gustem.

W przypadku nastolatka tak się już nie da. To jego pokój i to on powinien decydować o tym, jak chce urządzić swój pokój. Nie można mu nic narzucać na siłę, bo wywoła to tylko bunt, można natomiast negocjować i prowadzić do konsensusu. 

Największe rozbieżności dotyczą najczęściej koloru ścian, koloru mebli i ich stylizacji.

Jak wybrać meble młodzieżowe?

Meble dla młodzieży to zdecydowanie meble nowoczesne. W swoich wyborach młodzi ludzie preferują minimalizm, proste regały i szafki, w których nie ma miejsca na szklane witryny. Chętniej wybierają meble białe w stylu skandynawskim lub meble w kolorze jasnego drewna naturalnego.

Meble dla nastolatków muszą być funkcjonalne, bo większość młodych ludzi nie ma czasu na sprzątanie, które najczęściej jest źródłem konfliktów z rodzicami. Najlepszym sposobem na ich uniknięcie są meble z szufladami. Wystarczy wrzucić do nich rzeczy zostawione na wierzchu i pokój wygląda schludnie. 

Wybór mebli do pokoju młodzieżowego w dużej mierze zdeterminowany jest jego wielkością. Nawet w małym pokoju musi być wyraźnie wydzielona strefa wypoczynku i relaksu oraz strefa pracy.

W strefie wypoczynku najważniejsze jest łóżko. Musi mieć minimum 90 cm szerokości, ponieważ nastolatki szybko rosną lepiej wybrać standardową długość 200 cm. Warto także wybrać łóżko z szufladami, schowanie pościeli zajmie wtedy minutę. W pokojach o małej powierzchni dobrze sprawdzi się łóżko piętrowe połączone z miejscem do pracy umieszczonym pod miejscem do spania.

Drugim istotnym meblem w pokoju młodzieżowym jest biurko. Jego powierzchnia powinna zapewniać swobodne odrabianie zadań, pracę na laptopie lub komputerze. W związku z tym musi znaleźć się także miejsce na laptopa lub monitor. Praktycznym rozwiązaniem jest biurko z dodatkowym wysuwanym blatem, na którym można umieścić klawiaturę lub laptop po skończonej pracy. W bocznej części biurka powinno znaleźć się kilka szuflad, w których uczeń może schować potrzebne drobiazgi do szkoły, zeszyty oraz swoje osobiste skarby. 

W pokoju nastolatka nie może zabraknąć małej szafy na kurtki, bluzy i podkoszulki wiszące na wieszakach. Na półkach znajdzie się także miejsce na swetry. Dobrze, by obok szafy znalazło się także miejsce na komodę z szufladami. 

Na jej blacie można postawić sprzęt do słuchania muzyki, natomiast w szufladach pochować wiele różnych drobnych rzeczy, bieliznę, skarpetki, płyty DVD z muzyką i filmami lub gry komputerowe. W tak umeblowanym pokoju zawsze będzie panował względny porządek.