Sypialnia dla wielu z nas jest przysłowiową oazą, w której możemy odpocząć po ciężkim i męczącym dniu. Z reguły najważniejszym meblem jest więc łóżko, które powinno być wygodne i komfortowe. Nie mniej jednak, często głowimy się jak zagospodarować przestrzeń wokół niego. Właśnie w tym celu powstały stoliki nocne, które nie tylko mogą dodać wnętrzu atrakcyjności, ale przede wszystkim są one niezwykle funkcjonalne, gdyż możemy mieć zawsze w pobliżu łózka najważniejsze przedmioty. Jak więc dobrać stolik nocny?
Dopasuj stolik nocny do swoich zwyczajów
Stolik nocny powinien przede wszystkim być maksymalnie funkcjonalny. Musisz więc dopasować ten element wyposażenia głównie do swoich potrzeb. Koniecznie przeanalizuj więc swoją wieczorną rutynę i krok po kroku zastanów się co robisz przed pójściem spać. Jeśli przed pójściem do łóżka lubisz wypić szklankę wody, przeczytać książkę lub gazetę potrzebujesz stolika nocnego, który pomieści wszystkie te przedmioty.
Jeśli z kolei lubisz napić się gorącej herbaty, zadbaj o to, by blat stolika był odporny na odbarwienia i uszkodzenia pod wpływem ciepła. Jeśli lubisz czytać, na stoliku musi znaleźć się miejsce na lampkę nocną, a to oznacza, że musisz ustawić go blisko gniazdka z prądem. Niektórzy przed pójściem spać lubią przeglądać Internet. Jeśli należysz do tej grupy, zadbaj o to, by stolik nocny był wystarczająco szeroki, by pomieścić komputer czy tablet wraz z ładowarką.
Zwróć uwagę na materiał, z którego stolik został wykonany
Stoliki nocne mogą być wykonane z różnorodnych materiałów. Możesz znaleźć stoliki wykonane z:
- drewna
- szkła
- sklejki
- plastiku
Zanim wybierzesz stolik nocny skup się na tym, do czego on tak na prawdę będzie ci służył. Stoliki wykonane ze szkła są niezwykle podatne na porysowania i zabrudzenia, jednak są niezwykle modne i estetyczne. Drewniane modele natomiast mogą być podatne na odbarwienia pod wpływem ustawionego na nich kubka z gorącym napojem, nie mniej jednak cechują się dużą wytrzymałością i klasyczną elegancją.
Stoliki nocne wykonane ze sklejki są mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne, z kolei są o wiele lżejsze i z łatwością będziesz mógł przestawić je w dowolne miejsce. Ich zaleta jest to, że szybko można usunąć z nich zabrudzenia. Modele wykonane z plastiku są nieco mniej eleganckie, nie mniej jednak cechuje je szeroka gama kolorystyczna, a także odpowiednia wytrzymałość.