Jak dopasować poduszki dekoracyjne do aranżacji salonu?

Poduszki ozdobne mogą doskonale się sprawdzić w wielu stylach aranżacyjnych. Najczęściej można je spotkać w salonie, który jest wyjątkowo ważnym pomieszczeniem w każdym domu. W przypadku aranżacji klasycznej, warto dopasować do niej spójny komplet parzystych poszewek o identycznych fakturach, kolorach i wzorach. Na większą swobodę i eklektyzm pozwalają wnętrza nowoczesne, w których doskonale sprawdzi się kompozycja z poduszek o różnej stylistyce. W zależności od upodobań, w takiej aranżacji z powodzeniem wykorzystać można nieparzystą liczbę poszewek.

Kolorystyka poduszek ozdobnych

Poduszki dekoracyjne (https://www.sfmeble.pl/c/poduszki-dekoracyjne-akcesoria-salon) występują w bardzo szerokiej palecie kolorystycznej. Niektóre z nich łączą w sobie wiele barw, podczas gdy inne pozostają jednolite. W aranżacji klasycznej lepiej postawić na spójność, a tym samym zrezygnować z radykalnego zestawiania ze sobą kontrastujących barw. W przypadku stylu nowoczesnego, warto natomiast skorzystać z obu rozwiązań. W takiej aranżacji można z powodzeniem zestawić ze sobą poszewki jednokolorowe oraz kontrastujące z nimi dekoracyjne poszewki wielobarwne, pamiętając jednak o pewnych ograniczeniach. W ten sposób cała kompozycja będzie bardziej harmonijna. Kolorami można się oczywiście bawić i zestawiać ze sobą różne rozwiązania, jednak nie warto przesadzać z ich ilością. W ten sposób uniknąć można nadmiernego przytłoczenia aranżacji, w której wszystko powinno być ze sobą spójne.

Rozmiar i kształt poduszek ozdobnych

W klasycznej aranżacji komplet poduszek ozdobnych powinien się składać z takich samych poszewek – zarówno pod względem kolorystycznym, jak i w kwestii ich rozmiaru czy kształtu. Inaczej wygląda to w przypadku stylu nowoczesnego. W takiej aranżacji nie warto wybierać 5-6 poduszek o identycznym kształcie i rozmiarze. Taka kompozycja będzie monotonna, przez co straci głębię. Decydując się na poszewki o różnych rozmiarach, uniknąć można sztampowości i nudy. Wiele poduszek dekoracyjnych wykonanych z tego samego materiału da się znaleźć w różnych kształtach i rozmiarach, co pozwala na bardzo swobodną zabawę formą. W ten sposób stworzyć można wyjątkowo ciekawą, a w niektórych przypadkach nawet odważną aranżację. Dobrym rozwiązaniem jest chociażby połączenie w kompozycji nawet 4-5 poduszek o różnych rozmiarach, co zapewni wyjątkowy efekt designerski.