Jak wybrać stolik kawowy?

stoliki ogrodowe

Stolik kawowy to jeden z tych mebli, które z łatwością mogą stać się przyciągającym wzrok akcentem, rodzajem niezapomnianej atrakcji we wnętrzu niemal każdego pomieszczenia. Szczególnie istotne jest jego zastosowanie w salonie i biurze.

Jak wybrać stolik kawowy — najważniejsze wskazówki

Cena za oryginalne włoskie stoliki kawowe czasami wychodzi za burtę. Zwykłe chińskie, malezyjskie i krajowe produkty mogą kosztować całkiem znośnie. Wbrew powszechnemu błędnemu przekonaniu, chińskie produkty mogą być najlepszym połączeniem ceny i jakości — nie zawsze jest to towar konsumpcyjny niskiej klasy.

Wysokość

Standardowa wysokość stolika kawowego wynosi od 40 do 50 centymetrów. Ale, biorąc pod uwagę dzisiejszy postęp, który nie mógł nie dogonić i sfery meblowej, możemy powiedzieć, że jest to czysta konwencja. W sprzedaży znajdują się produkty, które są tylko lekko podniesione na podłodze (wysokość — do 15 centymetrów), są też uniwersalne transformatory, przekształcające się w wysoki stół w ciągu kilku sekund. 

Tak więc ten parametr jest całkowicie na łasce gustu i odczuć.

Kształt i rozmiar

Okrągłe, owalne, opływowe stoły o dowolnym kształcie są idealne do mieszkań, w których każdy centymetr jest na wagę złota — brak narożników pozwala poruszać się wokół stołu w sposób bardziej zrelaksowany. Jest to również doskonały wybór, jeśli w mieszkaniu są małe dzieci lub zwierzęta domowe, ryzyko obrażeń jest minimalne.

W przestronnym domu sprawdzą się stoliki kawowe o dowolnym kształcie. Kwadratowe i prostokątne produkty będą szczególnie dobrze wyglądać w dużym salonie.

Funkcjonalność

Funkcjonalność jest bardzo ważnym parametrem przy wyborze stolika kawowego. Zastanów się, czy zamierzasz coś w nim przechowywać, ile miejsca może potrzebować — i na tej podstawie określ pożądaną liczbę półek i szuflad. W zasadzie zakres nowoczesnych stolików kawowych może spełnić wszelkie funkcjonalne pragnienia kupującego.

Jeśli zdecydujesz się pójść „drogą projektanta”, kładąc nacisk wyłącznie na piękno produktu, spróbuj znaleźć model, który będzie dość oryginalny, ale jednocześnie nie będzie odstawał od ogólnego nastroju wnętrza.

Materiał

 Producenci oferują następujące materiały:

  • Szkło. Przezroczyste blaty pozwalają zobaczyć nogi produktu, które mogą być klasyczne proste lub ozdobnie wygięte, metalowe lub drewniane;
  • Drewno. Drewniane stoliki kawowe z Włoch, Chin, Malezji, Polski harmonijnie wkomponują się zarówno w najbardziej wyrafinowane, jak i najprostsze wnętrze.
  • Skóra. Piękne stoliki kawowe wykonane ze skóry wybierane są do drogich wnętrz. Meble, wykończone tym materiałem zawsze wyglądają bardzo korzystnie, szczególnie w biurze.
  • Kamień. Takie produkty mają niepowtarzalny wygląd i są bardzo cenione. Blat kamienny jest trwały i mocny, ale wymaga regularnej konserwacji, bardzo szybko pojawiają się na nim plamy.