Jak wybrać szafkę na buty?

szafki na buty

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego po przekroczeniu progu domu trafiają goście. Stanowi on swego rodzaju wizytówkę mieszkania, dlatego warto zadbać o jego odpowiednią aranżację. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia powinna być szafka na buty, która wprowadza do przedpokoju ład i porządek. Nie tylko ułatwia segregację obuwia, ale też nadaje przestrzeni stylowego charakteru.

Szafka na obuwie

Szafka przeznaczona do przechowywania obuwia dobrze pasuje zarówno do niewielkich, jak i nieco większych pomieszczeń. Tego rodzaju meble są jednak dość proste i minimalistyczne, dlatego zwykle stosuje się je w małych wnętrzach. Szafki tego typu są lżejsze i mniej masywne od klasycznych szaf, przez co nie przytłaczają przedpokoju. Niektóre modele łączą w sobie wiele funkcji praktycznych, pozwalając na utrzymanie ładu i porządku nad obuwiem. Szafka na buty z siedziskiem jest stosunkowo niska, dlatego przed jej zakupem warto dokładnie zmierzyć przedpokój i określić najbardziej optymalne wymiary mebla.

szafki na buty

Pojemność szafki

Szafki na buty mogą mieć różną pojemność. Warto wybrać taki model, który pomieści jak najwięcej par obuwia. W ten sposób będzie można do niego schować również buty zimowe, które przez większość miesięcy nie muszą być bezpośrednio dostępne i widoczne. Poza obuwiem, w odpowiednio pojemnej szafce można też pomieścić wiele przydatnych rzeczy. Dotyczy to przede wszystkim niezbędnych akcesoriów do czyszczenia butów, takich jak różnego rodzaju pasty, emulsje, szczotki czy szmatki. W ten sposób uniknąć można zagracania innych szafek czy półek, które znajdują się w przedpokoju.

Siedzisko szafki

Nowoczesne szafki na buty często wyposażane są w siedzisko, dzięki czemu mogą spełniać funkcję praktycznej ławki. Takie modele powinny być solidne i wytrzymałe, aby nie uległy uszkodzeniu pod wpływem ciężaru użytkownika. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór mebla wykonanego z drewna albo metalu, ze względu na dużą trwałość tych materiałów. Szafka wyprodukowana z MDF jest mniej odporna, dlatego przed zakupem warto sprawdzić jej maksymalne obciążanie. W przeciwieństwie do drewna czy metalu, materiał ten nie jest niestety długowieczny. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na wodoodporność szafki oraz prostotę czyszczenia. Przedpokój jest pomieszczeniem intensywnie użytkowanym, przez co zbiera się w nim dużo kurzu i wilgoci.