Jak wybrać wygodne i funkcjonalne łóżko dla pary?

Sklepy meblowe mogą zaoferować pełną paletę łóżek przeznaczonych dla par. Co kupić, aby dobrze wysypiać się w dwójkę? Warto wziąć pod uwagę zarówno samą konstrukcję mebla, jak również znajdujący się w nim materac i stelaż.

Łóżko jest jednym z najważniejszych mebli w całym domu. Spędzamy na nim nawet 1/3 dnia. Warto zatem poświęcić czas na wybór takiego modelu, który rzeczywiście będzie mógł zagwarantować maksimum komfortu.

Wymiary łóżka

Gdy z łóżka ma korzystać para, w takim przypadku najlepsza opcja to łóżka podwójne, czyli dwuosobowe. Takie modele oferowane są w wymiarach 140 x 200 cm, 160 x 200 cm, 180 x 200 cm, ale niektórzy producenci oferują także łóżka mające rozmiar 200 x 200 cm.

Szerokość łóżka jest kwestią indywidualną. Warto jednak pamiętać o tym, że osoby posiadające tęższą budowę ciała, wolące spać osobno, lepiej będą czuły się na łóżkach szerszych.

Materiał łóżka

Do produkcji łóżek podwójnych wykorzystuje się różne typy materiałów.

Najpopularniejsze łoża małżeńskie w Polsce wykonane są w całości z drewna naturalnego, na przykład dębowego, bukowego czy sosnowego. W sprzedaży znajdują się także modele z płyt meblowych, na przykład MDF, z metalu, a także łóżka tapicerowane, na przykład kryte skórą ekologiczną, tkaniną.

Materac łóżka

Kolejna istotna kwestia przy doborze łóżka dwuosobowego to materac. Na rynku można znaleźć różne warianty materaców, które można podzielić na dwie kategorie – piankowe i sprężynowe, głównie kieszeniowe.

Wśród najwygodniejszych materaców dla par znajdują się modele lateksowe, termoelastyczne oraz wysokoelastyczne, które cechują się wysoką elastycznością punktową. Dzięki temu wygodnie wysypiają się na nich nawet osoby o znacznych różnicach w ciężarze ciała.

Stelaż łóżka

Przy wyborze komfortowego materaca trzeba też pamiętać o stelażu. Najlepiej postawić na stelaż elastyczny, który kosztuje więcej, lecz zapewnia lepszy komfort snu. 

Takie stelaże rekomendowane są dla materaców piankowych – zastosowanie zwykłego stelaża z deszczułek może spowodować szybsze zniszczenie pianek.

Dodatkowe funkcje łóżka

Łóżko dedykowane dla pary może także posiadać specjalne funkcje. Gdy potrzebne jest dodatkowe miejsce do przechowywania, warto zdecydować się na mebel wyposażony w wysuwane szuflady albo na łóżko z podnoszonym stelażem.

Wobec tego wybór odpowiedniego łóżka dla pary nie powinien być dziełem przypadku – warto zapoznać się z różnymi propozycjami producentów, by zakupić taki mebel, na którym każda noc spędzona we dwoje będzie komfortowa!