Jaki rozmiar powinna mieć dobra narzuta?

narzuta

Głównym oraz zwykle niezwykle widocznym meblem w sypialni jest niewątpliwie łóżko. To ono przesądza o klimacie pomieszczenia, nadaje mu styl oraz charakter. Po latach spania na rozwijanych tapczanach oraz sofach, do łask powracają klasyczne łóżka z komfortowymi materacami. Rozpoczynamy dbać o własne kręgosłupy i komfort spania. Jeszcze większą wagę przywiązujemy również do wyglądu własnych sypialni. Jeśli planujemy ładnie ozdobić własne łóżko, to w takim przypadku doskonałym wyjściem będzie narzuta.

Narzuta – jaką spełnia rolę?

Dobór dobrej narzuty zależy od funkcji, jaką planujemy, by spełniała. Jeżeli liczy się dla nas jedynie jej wygląd, wtedy ważnym elementem jest własny gust. Jeżeli natomiast lubimy pod narzutą spać – na przykład podczas bardzo mroźnej zimy, kiedy własna kołdra nie zapewnia nam odpowiednio dużo ciepła – lepiej, aby narzuta była podbita puszystą włókniną.

Wymiary narzuty

Pierwszą rzeczą, na jaką należałoby zwrócić uwagę, jest wymiar narzuty. Należałoby zastanowić się jak narzuta będzie pasowała na łóżko o wymiarze 160×200, natomiast jaka na 140×200. Wymiar narzuty jest uzależniony przede wszystkim od tego, w jaki sposób chcemy pokryć łóżko. Jeśli narzuta ma sięgać do podłogi, ważna jest jej szerokość, natomiast również długość łóżka oraz wysokość mierzona od podłogi do końca materaca. Z kolei jeśli narzuta ma być nakładana pod materac na łóżku, pod uwagę należy wziąć trzy rozmiary materaca.

narzuta

Jaki materiał na narzuty?

Produkty sztuczne są wyjątkowo wytrzymałe na plamy, kurz. Naturalne materiały wchłaniają kurz oraz zapachy bardziej. Dobór zatem nie jest łatwy, ponieważ jak wiadomo – naturalne dzianiny są zdrowsze. Sztuczne natomiast bardziej praktyczne oraz różnorodne. Także nie ugniatają się tak jak te zrobione np. z bawełny. Należałoby więc przeznaczyć własny czas oraz zastanowić się nad tym, jaka narzuta będzie najdoskonalsza. Atrakcyjna oraz ładnie wyeksponowana narzuta to, wbrew pozorom, szczególnie istotny element sypialni.