Stoliki kawowe nie tylko do kawy

stoliki kawowe

Stolik to mały stół, wariant jednego z najważniejszych mebli w naszym życiu. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez masywnego, wygodnego stołu, do którego można przysunąć krzesła i razem z całą rodziną zasiąść do posiłku. Stół zwykle zajmuje największą przestrzeń kuchni, do szybkiego spożywania posiłku, w jadalni czeka na wspólny rodzinny obiad czy biesiadę a czasem też musi zmieścić się w salonie. 

Stoliki kawowe, wiele funkcji w jednym 

Jeszcze nigdy w projektowaniu mebli nie było takiego wysypu i zróżnicowania w kategorii stolików kawowych, jak dzieje się to obecnie. Większe i mniejsze firmy prześcigają się w pomysłach, eksperymentując ze wszystkimi materiałami i konstrukcjami. A jako wisienka na torcie służy przykład multiplikacji jednego modelu do dwóch, trzech a nawet czterech jednokawowych stolików. 

Optymalnie jest, gdy stoliki kawowe spełniają wyłącznie tę jedną funkcję. Wówczas aranżuje się je z kanapą, fotelami czy pufami, gdzie domownicy czy goście wykorzystują je do odstawienia filiżanki kawy, ewentualnie czegoś drobniejszego do zjedzenia. 

Stoliki kawowe w małym mieszkaniu

stoliki kawowe

W małym mieszkaniu o niewielkim salonie, który czasem musi być jednocześnie sypialnią, czy też kuchnio-salonie, rzadko można ustawić stół jadalniany. Dlatego bardzo często jego funkcje spełnia stolik kawowy. Musi tylko realizować kilka warunków, przede wszystkim mieć stosunkowo dużą powierzchnię blatu oraz wysokie nogi, tak by nie trzeba było bardzo pochylać się nad nim, siedząc na kanapie. W małym mieszkaniu, nawet wtedy, gdy w kuchni mieści się standardowy stół, to jest ona tak klaustrofobiczna, że domownicy rzadko z niego korzystają, chyba że dotyczy to pełnej rodziny, wówczas nie ma innego wyjścia. Ale jeżeli nie ma potrzeby jedzenia w kuchni, najczęściej mieszkańcy spożywają posiłek przy stoliku kawowym. Trudno tu wówczas mówić o ergonomii powierzchni mieszkalnej czy komforcie. 

Zapasowy stolik w salonie

W ostatnich latach pojawił się w aranżacji przestrzeni mieszkalnej trend, lokujący w salonach dwa stoliki, a każdy o charakterze stolika kawowego. Jeden stoi tuż przy kanapie, jest najczęściej prostokątny, jako stały pomocnik, a drugi gdzieś tam w rogu pomieszczenia, o okrągłym kształcie blatu, z krzesłami, gotowy do użycia. Zamysł takiej aranżacji jest wyraźny, stolik kawowy okrągły w każdej chwili może zostać użyty jako zapasowy lub zamienić się na chwilę w stolik jadalniany na dwie-trzy osoby.