Szafka RTV – praktyczny mebel pod telewizor

szafki rtv nowoczesne

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie wnętrza bez telewizora. Trzeba przyznać, że oglądanie ulubionych filmów i seriali na dużym ekranie we własnym mieszkaniu może być naprawdę przyjemne! Efektowne wyeksponowanie telewizora wymaga odpowiedniego mebla. Czym powinna odznaczać się solidna szafka RTV i na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Funkcjonalność to podstawa!

Czy dobra szafka RTV to jedynie zbędny dodatek do salonu? Wcale nie! Mebel ten może znacznie podnieść komfort użytkowania telewizora, a nawet pomóc w zachowaniu prawidłowej postawy ciała podczas oglądania filmów. Właśnie dlatego to tak istotne, aby szafka RTV była odpowiedniej wysokości. Środek telewizora powinien znajdować się na wysokości oczu oglądających, aby nie musieli opuszczać ani unosić głowy.

Optymalna wysokość to 50-60 centymetrów. Nie bez znaczenia jest też szerokość mebla. W sklepach można znaleźć szafki pod telewizor o szerokości:

  • 120 centymetrów,
  • 150 centymetrów,
  • 180 centymetrów,
  • 210 centymetrów.

Ogólna zasada mówi, że im większy jest ekran telewizora, tym mniejszą szafkę pod niego należy wybrać. Mały telewizor na masywnej szafce będzie wyglądał nieestetycznie i zaburzy proporcje we wnętrzu – i na odwrót. Według ekspertów szerokość mebla powinna być większa od przekątnej ekranu co najmniej o 5-10 centymetrów.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru szafki RTV?

Dobrym wyborem będzie szafka RTV o uniwersalnym charakterze. Podczas jej kupna warto mieć na uwadze fakt, że telewizor może się zepsuć albo stracić swoją funkcjonalność. Uniwersalna szafka nie będzie wymagała wymiany wraz ze sprzętem, ale z powodzeniem posłuży przez wiele lat.

Należy też pamiętać, że szafka RTV może spełniać więcej niż jedną funkcję. Osobom, które użytkują sporo gadżetów elektronicznych i poszukują praktycznego mebla do salonu, spodoba się szafka z wieloma szufladkami i dodatkowymi półkami. Można umieścić w nich kable, płyty, konsole do gier i inne sprzęty używane wraz z telewizorem. Mebel powinien być dopasowany designem do wystroju, który panuje w salonie. We wnętrzu urządzonym w nowoczesnym stylu świetnie będzie prezentowała się minimalistyczna wisząca szafka RTV z tworzywa sztucznego.

Nowoczesny charakter pomieszczenia podkreśli mebel w bieli lub czerni. A jaka szafka pod telewizor będzie dobrym wyborem do salonu, który klimatem nawiązuje do stylu skandynawskiego albo retro? W takim wypadku można zdecydować się na mebel z naturalnego, litego drewna na krótkich nóżkach.