Właściwości fizyczne szyb prysznicowych

ŚCIANKA PRYSZNICOWA REA AERO ZŁOTA N 110 WALK IN Z PÓŁKĄ I WIESZAKIEM EVO 2

Klasyczna szyba prysznicowa to integralny element każdej kabiny. To ona wydziela przestrzeń kąpielową, zapewnia dyskrecję i chroni łazienkę przed zalaniem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że również i szyby prysznicowe mają swoje specyficzne parametry. Warto je znać przed wyborem określonego modelu.

Z czego zbudowane są szyby i ścianki prysznicowe?

Standardowa szyba prysznicowa Rea wyprodukowana jest ze szkła hartowanego. Wyróżnia się ono dużą odpornością na oddziaływania mechaniczne. Co więcej, szkło to jest całkowicie bezpieczne dla użytkownika. W przypadku jego strzaskania (co i tak nie jest łatwe) szklane krawędzie nie będą ostre, dzięki czemu osoby postronne nie będą narażone na uszkodzenie ciała i inne zranienia. Alternatywą dla standardowych szyb są powłoki wykonane z tworzywa sztucznego. Są one dużo tańsze i – co najważniejsze – bardzo lekkie, dzięki czemu ich montaż jest o wiele łatwiejszy. Niestety, powłoki te są bardzo wrażliwe na bezpośrednie oddziaływania mechaniczne, co może doprowadzić do ich stopniowego zarysowania.

Właściwa grubość szkła – podstawowe wskazówki

Szklane ścianki prysznicowe nie są znormalizowane pod kątem grubości. Zaleca się jednak, aby w przypadku typowych ścianek grubość szkła nie była większa niż 4 mm. Okazuje się bowiem, że już takie szkło jest bardzo odporne na oddziaływania mechaniczne. W przypadku szkła hartowanego jest to wytrzymałość równa aż 200 kg obciążenia! Co więcej, płaty szkła o grubości większej niż 5 mm są po prostu zbyt ciężkie. Tym samym ich montaż może być znacznie utrudniony. Jedynie w przypadku większych kabin (np. o konstrukcji walk-in) grubość warstw szklanych może w niektórych wypadkach wzrosnąć do aż 8 mm. Grubość warstwy szklanej wzrasta do 5 mm również w kontekście szyb przesuwnych, gdyż ich konstrukcja również musi być odporna na różnego rodzaju przeciążenia.

Szkło to idealny budulec dla większości ścianek prysznicowych. Czasem jednak lepiej postawić na tworzywo sztuczne, gdyż jest ono dużo bardziej funkcjonalne, tańsze i lżejsze.