Co to są miękkie panele ścienne? Zalety i przykłady zastosowania tego typu wykończenia

panele tapicerowane na ścianę

Tapicerstwo ma bardzo długą historię – to jeden z najstarszych sposobów urządzania „bogatych” wnętrz. Po okresie zaniedbania technologia ta wydaje się przeżywać drugie narodziny. Faktem jest, że miękkie panele ścienne są od niedawna ponownie aktywnie wykorzystywane do okładzinowania poszczególnych obszarów lub nawet całej powierzchni ściany.

Zastosowanie paneli ściennych

Są one szczególnie istotne w panelowych budynkach wysokich, gdzie izolacja akustyczna jest „żadna”, co często zakłóca normalny wypoczynek mieszkańców. Dlatego też w niektórych przypadkach produkty takie montuje się nie tylko na ścianach, ale także na suficie pomieszczeń – dobrze tłumią one nawet hałas uderzeniowy. Oprócz praktycznej strony zagadnienia, panele stają się również doskonałym elementem dekoracyjnym wnętrza, tym bardziej, że ich oferta jest tak zróżnicowana, że można znaleźć wykończenie odpowiadające każdemu gustowi.

Czym są miękkie panele ścienne?

Ta dekoracyjna okładzina jest stosowana wewnątrz mieszkań, domów prywatnych i budynków użyteczności publicznej. Miękkie panele tapicerowane na ścianę mogą mieć różne wytłoczone wzory, jeden lub kilka kolorów, połączone w jedną kompozycję. Produkty te są wykonywane na zamówienie w warsztatach, można je również kupić gotowe (https://gornapolka.com/kp/panele-tapicerowane/) lub wykonane samodzielnie.

Możliwości zastosowania paneli ściennych

Miękkie panele ścienne są wykorzystywane w wielu różnych zastosowaniach. Racjonalne jest jednak wykorzystanie wszystkich ich zalet, zarówno dekoracyjnych, jak i funkcjonalnych. Okładziny te stosuje się do dekoracji części lub całej powierzchni ściany, całego pomieszczenia lub na przykład tylko płyty czołowej. Odpowiedni dobór okładzin pod względem kolorystyki i reliefu może stworzyć atmosferę przytulności, miękkości oraz sprzyjać relaksowi i wypoczynkowi. Blokują one jasne światło, ponieważ jest ono rozpraszane przez materiały użyte do pokrycia paneli.

W salonie panele tapicerowane są również świetną opcją stylistyczną. W tym przykładowym projekcie zastosowano jednoczęściowy panel ozdobiony łącznikiem wózkowym, który może pochłaniać dźwięki zewnętrzne, zapobiegając ich przedostawaniu się do sąsiedniego pomieszczenia za ścianą. Okładzina ta sprawi, że mieszkańcy domu będą się czuć komfortowo w obu pomieszczeniach.