Muszla klozetowa – jaką wybrać?

Muszla klozetowa - jaką wybrać

Miska do WC to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w każdej łazience. Ze względu na swoje rozmiary oprócz walorów użytkowych, należy także zadbać o jej estetyczny wygląd pasujący do aranżacji konkretnej łazienki. Kluczowe są także parametry wytrzymałości i odporności na działanie wody, a także utrzymania jej w odpowiedniej czystości. Higiena w toalecie to podstawa.

Muszla klozetowa – jak wybrać odpowiednią?

Wbrew pozorom wybór odpowiedniej misy WC wcale nie jest łatwy. Należy zwrócić uwagę na istotne kryteria, w tym takie jak:

  • wytrzymałość,
  • estetyka,
  • komfort użytkowania,
  • możliwości techniczne.

Przed decyzją o zakupie konkretnego modelu, należy określić dokładną lokalizację odpływu i wysokość, na której powinna się znajdować. Jeśli z WC korzystają także dzieci, muszla klozetowa powinna znajdować się nisko nad ziemią. Podobnie sprawa wygląda, jeśli z WC korzystają osoby z ograniczeniami ruchowymi. Znaczenie mają także konkretne parametry techniczne.

Muszla klozetowa w domowej łazience

Misy wc – rodzaje

Muszla klozetowa to rodzaj ceramiki łazienkowej, który dostępny jest zwykle w dwóch formach: wiszącej i stojącej. Nowoczesne muszle klozetowe są najczęściej umieszczane na ścianie. Wiszące miski WC wyposażone są również w wolnoopadające deski, które zwiększają komfort korzystania z nich. Dostępne muszle klozetowe można także podzielić ze względu na ich kształt. W związku z tym wyróżniamy: owalne, okrągłe, półokrągłe, prostokątne, kwadratowe. Kanciaste misy WC są niezwykle dekoracyjne i wybierane najczęściej w nowoczesnych aranżacjach. Wyposażenie produkowane jest najczęściej z ceramiki, podczas gdy deska z duroplastu. Zdecydowana większość misek WC, tak jak pozostała ceramika łazienkowa, jest dostępna w uniwersalnej kolorystyce. Najczęściej w kolorze białym, choć coraz częściej pojawiają się misy wc w kolorze czarnym.